PL_Historia obiadów

X Zamknij X

Historia Uroczystych Obiadów (Kosciuszko and Pulaski Dinners)
autor Tom Duszak (przekład Adam Żytkowiak)

Pierwszy Kosciuszko-Washington Dinner odbył się 5 lutego 1983, w Embers Convention Center w Carlisle. Prezydentem Stowarzyszenia był Ron Skubecz. Eleanore (Dzienkiewicz) Kolasheski, której mąż był właścicielem The Record Printing and Publishing Company w Shamokin, była głównym mówcą. Wpływy z tej imprezy zostały przeznaczone na pomoc dla Polski. Bilety kosztowały $15.00 za obiad i zabawę, i $5.00 za samą zabawę.
Ray Bobinski zajmował się organizacją, a Lorraine Buchinski reklamą. Podczas tego spotkania zbierano fundusze na pomoc dla “Solidarności”. Dzięki artykułom w prasie na temat pomocy klubu dla Polski wiele datków napłynęło również od różnych organizacji i osób spoza klubu. Biuletyn z 10 marca 1983 podawał, że m. in. otrzymano $190 od Edwin’a T. Hoak z Pennsylvania American Legion.
W zabawie wzięło udział ponad 200 osób. W sprzedaży biletów pomagali między innymi Mary i John Lefkowski, Ron Skubecz, Faye i George Tomczak, Jo Blake, John Garcy, Nina i Leonard Konikiewicz, Mary Berdanier, Al Kwiatek, Bud Budzinski, Mary i Joe Ferrer.
Ray Bobinski zorganizował kolejną zbiórkę pieniędzy w niedzielę 18 września 1983. W Dniu Święta Puławskiego, podczas Mszy Świętej w języku polskim w St. Catherine Laboure Church wystąpił Jan Lewan z Denny Hardock Orchestra. Po mszy odbyła się zabawa, której organizatorem był Ray Bobiński. Uczestniczyło w niej ponad 200 osób. Zysk netto wyniósł $206.

Drugi doroczny Kosciuszko-Washington Dinner miał miejsce 25 lutego 1984, w dziesiątą rocznicę powstania Polish Cultural Association. Spotkano się w Embers w Carlisle. Uroczystość poprowadził John Kundrat. Wice Prezes George Tomczak odczytał przysięgę wierności Polsce. Odśpiewano Hymn Polski. Prałat Matthias Siedlecki, który przyjechał z odległego o 70 mil Kulpmont pobłogosławił zebranych. Chet Comstock z Modjeski & Masters mówił w wystąpieniu o swojej firmie i jej wiodącej roli w budowaniu mostów. W spotkaniu uczestniczyło 75 osób, w tym T. Robert Kealey z firmy Modjeski & Masters. Zdjęcie z tego obiadu i artykuł ukazały się w gazecie Harrisburg Sunday Patriot News, 26 lutego 1984 roku.
Poza przemówieniem Ralph’a Modjeskiego, Jim Zoll mówił o życiu Tadeusza Kosciuszki. Były Prezes Gene Urbanski mówiła o historii Stowarzyszenia. John S. Kundrat był mistrzem ceremonii. Rita Krantz otrzymała doroczną nagrodę za niezłomne wysiłki w propagowaniu działalności Stowarzyszenia w Harrisburg Patriot, w Evening News oraz tygodnikach The Paxton Herald i The Guide.

W styczniu 1985 roku, Paul Beers z gazety Harrisburg Patriot przeprowadzał wywiad z Ron’em Skubecz i Tom’em Duszak w restauracji niedaleko ulic 3rd i North vis a vis The William Penn Museum, wtedy jeszcze noszącym nazwę the State Museum in Harrisburg. Podczas tej rozmowy (umilanej cheeseburgerami i kawą) rozmawiano o Polakach, którzy osiedlili się w okolicach Harrisburga.
Artykuł Beers’a, który ukazał się w The Patriot w poniedziałek 11 lutego 1985 roku w sekcji C6 i był poświęcony The Third Annual Kosciuszko-Washington Dinner, dorocznym obchodom Bożego Narodzenia i Wielkanocy, a także planowanemu na wiosnę programowi poświęconemu życiu aktorki Heleny Modrzejewskiej (1840 – 1909). Beers przypomiał w tym artykule, że na początku wieku ustawodawcy stanu Pennsylwania przyjęli rezolucję, w której mowa była o tym, że “niedouczeni i występni emigranci” stanowią “wielkie i rosnące zło”. Beers napisał: “To była bardzo błędna opinia. Odkąd Polacy przybyli do Pennsylwanii, przestępczość w ich grupie etnicznej należała do najniższych w całym stanie. Która inna grupa etniczna, kiedykolwiek, pracowała ciężej i była lepsza od tych przyjaznych i uprzejmych obywateli?”
Trzeci doroczny Kosciuszko-Washington Dinner odbył się 16 lutego 1985, w Excellent Inn (późniejsza nazwa The Arches) na North Front Street w Harrisburgu. Jednym z mówców był dr John Berta, który przedstawił historyczne związki pomiędzy Polską i Słowacją. Marilyn Sitko, Ron Skubecz, Lorraine Buchinski i Nina Konikiewicz wchodzili w skład Komitetu Organizacyjnego. Przed posiłkiem Prałat Matthias Siedlicki i ksiądz Walter Sempko odprawili Mszę Świętą.

Kosciuszko-Washington Dinner w roku 1992 był omyłkowo nazwany Trzecim Kosciuszko-Washington Dinner. Siedemdziesiąt członków i gości wzięło udział w tym obiedzie w Hershey Motor Lodge we wtorkowy wieczór 18 lutego 1992 roku. Mówiło o tym ogłoszenie w środowym Hummelstown Sun z 12 lutego 1992. Ksiądz Robert Schwartz z kościoła Our Lady of Perpetual Help, polskiego kościoła katolickiego, odmówił modlitwy i pobłogosławił zgromadzonych. Zdjęcie, na którym była Sekretarka Zazyczyny, Ingrid Kwiatek, i sześcioro dzieci członków Stowarzyszenia ukazało się w Pol-Am Journal, w maju albo czerwcu 1992.
Al Kwiatek przedstawił historię i rolę Polskiego Towarzystwa Kulturalnego w południowo-centralnej Pennsylwanii. Heather Simoni, córka Suzanne Witkoski Simoni, mówiła o życiu Tadeusza Kościuszki. Joseph L. Zazyczny, sekretarz administracji w gabinecie gubernatora Casey mówił o polonijnym dziedzictwie. Jego żona, Marta, również uczestniczyła w spotkaniu. W Komitecie Organizacyjnym byli Rita Krantz, Helen Wachter, Suzanne Simoni i jej siostra, Katarzyna Wineski.
Urzędujący Prezes Tom Duszak podkreślił szczególną rolę następujących osób jako filarów Stowarzyszenia: Wanda Arecki, Stanley i Paula Barski, Michal i Anna Barta, Mary Berdanier, Ernie i Jo Blake, Ray Bobinski, Lorraine Buchinski, John Garcy, Felix i Jane Kadel, Henia Kania, Paula Kline, Hilda Klosowski, Alice Korsgen, Jozefa Kowaleski, Rita Krantz, Alan Kubarek, Lottie Kundrat, Al Kwiatek, Teresa Malesic, Walter i Connie Mattson, Helen Novakowski, Johanna Petrilak, Irene Petrina, Bill i Mary Jane Przybyla, Gertruda Salkaj, Irene Setlak, Ron Skubecz, Eugene Urbanski, Helen Wachter, Marcella Wall, Wojciech Wyczalkowski, Al Zawadski i Virginia Zoll.
Prezes Duszak przywitał profesor Jane Urbanowicz z Shippensburg University i członka Stowarzyszenia podczas Pulaski Day Dinner odbywającego się w hotelu Marriott w Harrisburgu, we wtorek 20 października 1992 roku. Wystąpienie profesor Urbanowicz zatytuowane “Sharing Our Children’s Heritage: From Princesses to Potatoes” poświęcone było polskiej i polsko-amerykańskiej tematyce w literaturze dziecięcej. Frekwencja – 45 osób.
Stowarzyszenie przekazało Trylogię Henryka Sienkiewicza na ręce Thais Gardy, który przyjął podarunek w imieniu West Shore Public Library w Camp Hill. Ksiądz Robert Schwartz probosz w Our Lady of Perpetual Help Polish National Catholic Church odmówił modlitwę i pobłogosławił zebranych.
Helen Wachter i Suzanne Simoni przygotowały to spotkanie. W środę 21 października, 1992, p.B7, w gazecie Harrisburg Patriot opublikowano artykuł na ten temat, a zdjęcie profesora Urbanowicza i trójki jego dzieci pojawił się w 5 listopada 1992 w Shippensburg News Chronicle. Kolejne zdjęcie ukazało się 16 stycznia 1993 w gazecie z Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego. Byli na nim Ojciec Robert Schwartz, Mary Jane Urbanowicz Thais Gardy i Al Kwiatek.

Stowarzyszenie obchodziło swoje 20-lecie podczas uroczystego Kościuszko-Waszyngton  Dinner w czwartek wieczorem 10 lutego 1994, w Hershey Motor Lodge and Convention Center. Udział wzięło 46 osób. Sekretarz gubernatora Casey Joseph L. Zazyczny zabrał głos w zastępstwie Gerarda Kosińskiego, który utknął w domu w Filadelfii z powodu złej pogody. Zazyczny zapoznał zgromadzonych z wieloma szczegółami na temat Polonii, władz stanowych i  państwowych. Przypomniał, że jego mentorem w polityce był adwokat z Filadelfii Walter S. Pytko, który był Senatorem stanu Pennsylwania w latach 1935 – 1938. Fotografia ośmiu kobiet ze Stowarzyszenia – Anna Tulli, Dorota Hess, Marcella i Carolyn ścienne, Gertruda Salkaj, Paula Barski, Helen Wachter, Irene Petrina – pojawiła się w Hummelstown Sun w dniu 16 marca 1994 roku. W Komitecie Organizacyjnym obiadu byli Al i Ingrid Kwiatek, Ed i Rhoda Ziober, Tony Miscavige i Florencja Z. Keating. Program, który zawierał biografie Tadeusza Kościuszki (1746-1817) i artystki Anny Bilińskiej (1857-1893), zadedykowano Sekretarzowi Zazyczyny’emu i Leo Jankowiak, komisarzowi Pennsylvania Heritage Affairs Commission. Wśród uczestników spotkania byli m.in. Jane Kadel Felix, Ron i Maryann Skubecz, Irene A. Petrina, Artur i Martha Wrzesiniewski, Lotaryngia Buchinski, Michael i Debra Dymkowski, Ed i Rhoda Ziober, Chester Duszak i Frances Murawski.

Kościuszko-Waszyngton Dinner 1995 celebrowano w Hershey Convention Center w czwartek, 23 lutego i poświęcono go w całości laureatce Nagrody Nobla, Marii Skłodowskiej Curie. Na początek Prezes Stowarzyszenia Tom Duszak zaintonował Hymn Polski “Jeszcze Polska nie zginęła”. Irene Setlak odczytała The Pledge of Allegiance i odmówiła modlitwę. Ray Clodoveo zadbał o oprawę muzyczną. Anthony Miscavige, Sr. przekazał pozdrowienia Polish Cultural Club w Mount Carmel, Pennsylwania. Uczestniczył również Prezes klubu z Mount Carmel – Jan Grassa. Ed Ziober pomógł zorganizować tę imprezę.
Carolyn Wall, Anna Matejko Tulli i Irene Setlak przeczytały fragmenty książki “Madame Curie: Biografia”. Napisana w 1937 roku przez Ewę Curie, córkę Marii Curie-Skłodowskiej, książka ta była bestsellerem w Stanach Zjednoczonych w 1938 roku. Oprócz języka angielskiego została przetłumaczona w alfabecie Braille’a oraz na języki polski, portugalski, niemiecki i wiele innych.
Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) była najmłodszym z pięciorga dzieci Władysława i Bronisławy (z domu Boguska) Skłodowskich. Maria Skłodowska i jej mąż Pierre Curie, odkryli w 1898 roku pierwiastki polon i rad. Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe, po raz pierwszy w roku 1903 z fizyki wraz z mężem i po raz drugi w 1911 roku z chemii za wydzielenie czystego radu.
Lorraine Buchinski odczytał pochwałę dla ostatniego prezydenta, Jo Blake’a, który zmarł 13 października 1994. Prezes Stowarzyszenia Tom Duszak przedstawił Distinguished Service Award (Nagroda Za Wybitne Zasługi) dla emerytowanego funkcjonariusza policji stanu Pensylwania Majora Alberta F. Kwiatka, Seniora. Poseł stanowy z okręgu Lebanon Ed Krebs wyraził uznanie za poświęcenia Ala Kwiatka w działalności na rzecz Stowarzyszenia.

W uzasadnieniu przyznania nagrody (Distinguished Service Award) napisano:
Doceniając fakt, że Polish American Association of Harrisburg, Inc. świętuje swój doroczny uroczysty Kosciuszko-Washington Dinner w Hershey Lodge and Convention Center w czwartek 23 lutego 1995;
Doceniając fakt, że Stowarzyszenie uhonorowało za wybitne zasługi swoich długoletnich członków, a wśród nich: Jo Blake, Ron Skubecz, Gene Urbanski, Rita Krantzi i Helen Wachter;
Doceniając fakt, że Albert F. Kwiatek, Sr., mieszkaniec Palmyra, officer policji, Członek Zarządu Stowarzyszenia i redaktor jego biuletynu, był w ostatnich dziesięciu latach filarem Stowarzyszenia;
Doceniając fakt, że Pan Kwiatek był zaangażowany we wszystkich przedsięwzięciach Stowarzyszenia, w tym w lekcjach języka polskiego, dorocznych spotkaniach z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, Międzynarodowym Festiwalu w Harrisburg Area Community College, wystawach podczas Polish American Heritage Month w Rotundzie Kapitolu oraz sprzedaży polskich i polsko-amerykańskich książek;
Doceniając fakt, że Pan Kwiatek jest utalentowanym malarzem, adeptem żeglarstwa i niestrudzonym autorem licznych listów na tematy wolności i swobody do redaktorów między innymi Patriot News z Harrisburga i Baltimore Sun z Baltimore;
Doceniając fakt, że Pan Kwiatek jest kochającym mężem i wspomagał swoją żonę Ingrid, Amerykankę szwedzkiego pochodzenia w Jej pracy jako wolontariuszki, której to pracy poświęca Ona wiele godzin i robi to z pasji dla organizowania działalności Zakonu Wazów Ameryki, szwedzko-amerykańskiego społeczeństwa braterskiego;
Doceniając fakt, że Pan Kwiatek jest doświadczonym przedsiębiorcą, wraz z żoną Ingrid  prowadzą sklep z pamiątkami, który oferuje polskie i niemieckie upominki i rzemiosło;
Doceniając fakt, że Pan Kwiatek, emerytowany oficer Policji Stanowej, był doskonałym wzorem do naśladowania dla syna, Al’a Juniora, który podobnie jak Ojciec został policjantem i pracuje w Policji Stanu Pensylwania;
W związku z tym, Izba Reprezentantów Stanu Pensylwania przyznaje Al’owi Kwiatek, Sr., za jego ofiarną służbę i za jego osiągnięcia, Distinguished Service Award (Nagrodę Za Wybitne Zasługi) Polish American Association, Inc w Harrisburg’u.
Wiadomość o przyznaniu tej nagrody wraz ze zdjęciem Ala Kwiatka ukazała się w Lebanon Daily News, we wtorek, 6 marca 1995, str. 7, a zdjęcie Kwiatka, Eda Ziober i Tony Miscavige w Zgodzie, miesięczniku wychodzącym w Chicago – wydanie z dnia 15 kwietnia 1995 roku. Zdjęcia z Kwiatkiem i Krebs’em pojawiło się też w polsko – języcznym American Journal z kwietnia 1995, str. 11.

Tony Miscavige był Prezesem Stowarzyszenia kiedy miał miejsce Pulaski Day Dinner1996 roku. Spotkano się w hotelu Sheraton East w Harrisburg’u, w czwartek 3 października 1996. Głównym mówcą był Chet Grabowski, redaktor Post Eagle z Clifton, New Jersey. Jednym z gości był historyk Ed Pinkowski z Mount Carmel.

Pulaski Day Dinner 1997 odbył się w Restauracji Arches, w sobotę 11 października. Prezesem Stowarzyszenia był wtedy Tony Miscavige. Gościem spotkania był Sam Hayes, sekretarz rolnictwa w gabinecie gubernatora Pennsylwanii Toma Ridge. Sekretarz Hayes omówił inicjatywy administracji na rzecz promowania handlu przetwórstwa spożywczego pomiędzy Polską a Pennsylwanią. Sekretarz Hayes zauważył, że uprawa jabłoni w Polsce jest tak dobra jak w każdym innym kraju. Jego zdaniem znacznej poprawy wymaga jednak przemysł mleczarski. Potrzebna jest znacznie bardziej zaawansowa technologia i poprawa ilości i jakości zwierząt. Nogi i wymiona polskich krów są zbyt krótkie dla obfitej produkcji mleka. Sekretarz Hayes przewodził ponad dziesięciu misjom handlowym w Polsce.

Gościem Pulaski Day Dinner 1998 w restauracji Arches Restaurant, we wtorek 13 października był Bogusław Majewski, konsul Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Waszyngtonie.

W 1999 roku Pulaski Day Dinner odbył się również w restauracji Arches. Było to 28 października a gościem był Edward T. Giller pracownik Pentor Communications International, wydawcy The Warsaw Voice.

Pulaski Day Dinner 2000 celebrowano we wtorek 10 października, ponownie w Arches Restaurant. Było to podczas Prezesury Bo Mangam a zaproszonym gościem był Czesław Karkowski, redaktor nowojorskiego “Nowego Dziennika”, a także profesor socjologii i filozofii w Mercy College w Nowym Jorku. W obiedzie udział wzięło 40 osób.

W piątek 12 października 2001 roku w Arches Restaurant gościem Pulaski Day Dinner był ponownie Joseph L. Zazyczny. Zebranym przedstawił go Norman Kee. W spotkaniu wzięło też udział dwóch polskich doradców ekonomicznych z Nowego Jorku.

Pulaski Day Dinner w 2002 celebrowano w Arches Restaurant w piątek, 4 października. Zaproszonym mówcą był Peter Obst, prezes oddziału Fundacji Kościuszkowskiej w Filadelfii, którego wykład nosił tytuł “Pułaski i Modjeski: dwie ikony w historii polsko-amerykańskiej”. Obst opublikował również tłumaczenie monografii o Ralph’ie Modjeski (1861-1940), jednego z założycieli znanej międzynarodowej firmy inżynierii lądowej Modjeski & Masters. Ta książka nosiła tytuł “Człowiek który połączył dwie epoki” i jest tłumaczeniem i zmienionym wydaniem pozycji “Czlowiek z Pogranicza Epok” Józefa Głomba, wydanej w Warszawie.
Podczas Pulaski Day Dinner 2002 mówiono też o tym, że generał George Washington spotkał Kazimierza Pułaskiego w Moland House zlokalizowanym na Old York Road w Warwick Township, Bucks County w Pennsylwanii, w sierpniu 1777. Moland House, któremu od 2002 przywraca się dawną świetność, znajduje się 20 kilometrów na północ od City Hall w Filadelfii i siedem kilometrów na południowy wschód od Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w pobliżu Doylestown.
W niedzielę 11 sierpnia 2002, w 225-tą rocznicę spotkania w Waszyngtona i Pułaskiego w Moland House, wmurowano pamiątkową tablicę poświęconą temu spotkaniu z dedykacją historyka Edwarda Pinkowskiego. W tej uroczystości wzięli też udział inni Amerykanie polskiego pochodzenia, w tym Peter Obst, Walter i Florencji Lasinski i Ed Dybicz. Ed Pinkowski badał źródła historyczne dotyczące spotkania Washington-Pulaski i był jednym ze sponsorów i fundatorów tej tablicy.
Na tablicy napisano:
W dniu 20 sierpnia 1777 roku, podczas gdy główna część armii Waszyngtona stała obozem niedaleko Little Neshaminy Creek, urodzony w Warszawie, w dniu 6 marca 1745 polski szlachcic, Kazimierz (Casimir) Pułaski, przedstawił list polecający od Benjamina Franklina do Generała Waszyngtona, w którym oferuje walczyć i umierać w obronie amerykańskiej wolności. Pułaski przywiózł również list do Generała Lafayette, który niedawno dołączył do obozu, gdzie otrzymał stopień generała, od jego mieszkającej we Francji żony. Następnego dnia zarówno Waszyngton jak i Lafayette napisali listy polecające aby przyjąć Puławskiego do Continental Congress, gdzie w kilka tygodni później mianowano go Pierwszym Generałem Kawalerii. Polski Generał stracił życie w dniu 15 października 1779 roku, w sześć dni po tym, jak został ranny w bitwie pod Savannah w stanie Georgia. 
(dar Edwarda Pinkowskiego, sierpień 2002).

Podczas Pulaski Day Dinner 11 października 2003 roku, który odbył się w Harrisburg Marriott na Lindle Road w pobliżu autostrady I-283, wyróżniono dr Stanley’a Glod, Wiceprezesa Boeing Company na Europę Środkową. Wyróżniony gość zajmował się głównie relacjami rządowymi z jedenastu krajami w Europie. Mówiący biegle w języku polskim i ukraińskim, Dr Glod studiował prawo na Uniwersytecie Georgetown i otrzymał doktorat z prawa międzynarodowego i porównawczego, a następnie kontynuował studia na Uniwersytecie w Monachium i na Ukrainie.
Wykład Dr Glod’a był zatytułowany “Nowa Europa kontra Stara Europa: Dziedzictwo Pułaskiego a nowe partnerstwo Polski i Ameryki”. Dr Glod omówił rolę Polski w NATO i Unii Europejskiej. Polska odegrała kluczową rolę w przyjęciu państw bałtyckich, Słowacji i Rumunii do NATO. Rozmiar Polski, jej demografia i stabilność mogą być przykładem dla innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej w ich politycznym i gospodarczym rozwoju.
Powołując się na Prezesa General Electric i Dyrektora Generalnego, Jeffrey’a Immelt, Glod zauważył, że inwestorzy szukają krajów “Nowej Europy” z rozwiniętą infrastrukturą, wykształconą siłą roboczą i stabilną walutą. Polska spełnia eszystkie te warunki.
Na zakończenie Prezes Stowarzyszenia  Mangam podziękował Norman i Pat Kee, Agacie Czopek, Meredith Poole, Bill Boshinski i Dave Mangam za pomoc w organizacji Pulaski Day Dinner 2003.

X Zamknij X